Karnabahar Fidesi

Geleceğiniz İçin

Serin iklim sebzesidir. Bitki gövdesinin uç kısmında bir araya gelmiş küçük çiçekçiklerin oluşturduğu çiçek tablası tüketilmektedir. Üç farklı tipi vardır. Bunlar; yaygın olarak kullanılan beyaz karnabaharlar, yeşil karnabahar (beyaz karnabahar ile brokolimelezi) ve mor karnabaharlardır. Vitamin C ve potasyum kaynağıdır. Folate ve yüksek oranda lif içerirler.

 İklim İstekleri: Serin iklim sebzesidir. Optimum yetiştirme sıcaklıkları 15-17 0C’dir. Taç oluşturma dönemindeki düşük sıcaklıklar taçların daha lezzetli olmasını sağlar, 20 0C’nin üzerindeki sıcaklıklarda taç kalitesi bozulur. Hafif donlara dayanıklıdırlar. Taç oluşturma döneminde 0C derecenin altındaki sıcaklıklar taç kalitesini olumsuz etkiler.

Toprak İstekleri: Toprak pH sı 6-7 olmalı. Organik maddece zengin topraklarda ideal yetişirler. Su tutma kapasitesi yüksek, drenajı iyi, derin kumlu tınlı toraklarda başarılı yetiştirilirler.

Yetiştirme Teknikleri: Karnabahar serin iklim sebzesi olduğu için yaz sonu sonbahar kış ve erken ilkbahar döneminde yetiştirilir. Fideler tohum yetiştirme tavalarında yetiştirildiği gibi viyollere de yetiştirilir (hibrit tohum kullanılıyorsa). Fideler ekimden itibaren yaklaşık bir ay içinde dikime hazır hale gelirler. Dikim mesafesi 70X90 cm sıra arası, 50X70 cm sıra üzeri mesafede dikilirler (kullanılan çeşidin erkenci veya geççi oluşuna göre değişir). Ekim ve dikim zamanı; yetiştirilecek çeşidin olgunlaşma grubuna, pazara ürün çıkarma zamanına bağlı olarak Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Dikimden sonra yabancı ot yoğunluğuna bağlı olarak çapa yapılır. Sulamada yaz aylarında yapılan dikimlerde toprağın su ihtiyacına bağlı olarak sulama yapılır. Karnabaharda çeşitler 50-150 günlük olgunlaşma grubuna girerler.

Gübreleme: Toprağın besin içeriğine bağlı olarak dekara 3-6 ton hayvan gübresi verilmeli. Azotun 1/3 ile Fosfor ve Potasyumun tamamı dikimden önce, geri kalan azot ise ikinci çapada verilmelidir. Mineral madde eksikliği de kaliteli karnabahar yetiştiriciliğini sınırlar. Özellikle Bor ve Molibden toprak analiz sonuçlarına bakılarak verilmelidir.

Hasat-Verim ve Depolama: Taçlar 15-20 cm çapa ulaştığında hasat edilir. Taçlar sıkı ve beyaz olmalı, hasat geciktirilmemeli, taçların renkleri bozulmamalıdır. Taçlar başı örten en az iki yaprakla birlikte kesilmelidir. Taçların ortama ağırlığı 600-700 g’dır. Erkenci çeşitlerde taçlar küçüktür. Bir dekar karnabahardan sıklığa bağlı olarak 2000 adet bitki hasat edilebilir. 0.5-1 0C ve % 80 nemde 6-8 hafta muhafaza edilebilir. Karnabahar muhafaza esnasında meyveler tarafından çıkarılan etilen gazına karşı fazla duyarlı değillerdir.